O Aikido

Zawartość tej strony:

  • Aikido  – czym jest, jak wygląda
  • Dojo – czyli miejsce do ćwiczeń
  • ubiór i akcesoria do treningów

Aikido

Aikido pochodzi z Japonii. Powstało w latach 40-tych XX w. Twórca nazywał się Morihei Ueshiba, często nazywany O’Sensei („wielki nauczyciel”).

Technicznie Aikido opiera się na różnych japońskich szkołach walki, ale główną podstawą było Daito-ryu Aikijutsu.

Tradycyjne Aikido zawiera dużo elementów które z dzisiejszego punktu widzenia mogłyby być uznane za brutalne. Ważnym elementem są ćwiczenia z bronią (miecz, kij i nóż – używane są tradycyjne drewniane atrapy).

Współcześnie Aikido ćwiczone jest w bardzo łagodny sposób, ale dynamiczny. Jest dużo pracy w dystansie i unika się dopuszczania do uchwytu.

Jak widać ruchy są bardzo obszerne. Operowanie dystansem w celu wymuszenia przedłużenia ruchu atakującego i wciągnięcia go w „wir”. Wykorzystuje się impet napastnika do zamienienia go we wspólny ruch, którym kieruje obrońca, i przekształcenie go w rzut bądź unieruchomienie na ziemi.

Kluby zrzeszają się w organizacje. Lokalną organizacją dla nas jest PZA z siedzibą w Nowym Sączu. Na czele wszystkich stoi wnuk założyciela stylu. Centrala Aikido mieści się w Tokio.

strona Polskiego Zrzeszenia Aikido
http://www.aikido-pza.com.pl

Dojo

Dojo (wymowa: dodżo) to określenie sali do ćwiczeń japońskich sztuk walki.

Tatami (maty do ćwiczeń)

Podstawowa rzecz to są maty do ćwiczeń nazywane tatami. Tatami jest niezbędne ponieważ w Aikido są rzuty, nie można padać na twardą podłogę.

Typowe tatami ma wymiary: 1 metr szerokości, 2 metry długości i 4 cm grubości. Ułożone tworzą jednolitą powierzchnię. Ich ilość jest zależna od ilości ćwiczących – wiadomo że im więcej tym lepiej, ale myślę że minimum to 2-3 maty na parę ćwiczących.

Jest to droga sprawa, koszt takich tatami jest bezpośrednim powodem dlaczego aikido, judo i jujitsu nie są tak popularne jak np. karate które można ćwiczyć wszędzie.

Poniżej omówię przykładowe rodzaje mat

Maty średniej klasy, o typowym rozmiarze i gładkiej powierzchni. Koszt to 13.000 za 50 szt. używanych dwuletnich w dobrym stanie. Wychodzi 100 m2, a koszt jednostkowy to 130 zł/m2 (to jest przykładowa oferta z sierpnia 2016 z Allegro – jakiś klub pozbywał się tego).  Są to maty pełnowymiarowe ale bez podłoża antypoślizgowego – żeby się nie rozjeżdżały wymagają umocowania wokół nich przyklejanych do parkietu ograniczników. Jest to nieco kłopotliwe.

mata-tatami

Są mniejsze i cieńsze, a co za tym idzie lżejsze odmiany takiej maty, i takie często spotyka się w małych klubach. Wadą ich jest to, że jak wspomniałem rozsuwają się łatwo, zaletą – w pomieszczeniach gdzie nie mogą być rozłożone na stałe łatwo je składać.

Najlepsze tatami to takie przykładowa oferta

tatami

To są profesjonalne maty, takie same jakie używa się na zawodach. Są ciężkie (1 szt waży 20 kg), w środku jest sprężysta pianka, pokrycie to Vinyl. Mają same zalety:

– spód jest pokryty warstwą antypoślizgową

094107contest_judo_mats

– maty mają bardzo dobrą trwałość – zakup na wiele lat.

Inne typy mat czyli materac gimnastyczny szkolny, mata zapaśnicza czy puzzle nie nadają się do aikido.

  • materace gimnastyczne – są za miękkie i łatwo się  przesuwają, poza tym nie dają się dokładnie zesunąć – zaczepienie stopy w szczelinę w czasie wykonywania technik grozi kontuzją
  • mata zapaśnicza – wymaga rozłożenia na stałe, wadą też jest to że jest za miękka – nie nadaje się do technik suwari-waza z Aikido
  • maty typu puzzle – są tanie ale mają małą trwałość w wynika rozkładania i składania, a miejsce ich łączenia jest przyczyną otarć.

Pozostałe wyposażenie sali

Przykładowy wygląd małego dojo utrzymanego w stylu łączącym tradycję z nowoczesnością

dojo_s

Niestety mało kto może sobie pozwolić na takie warunki, przeważnie dojo mieści się w użyczanej sali i maty trzeba składać po treningu. Jedynym pewnym stałym elementem oprócz tatami jest portret założyciela Aikido bądź grafika z nazwą Aikido.

Ubiór i akcesoria do treningów

Ubiór do ćwiczeń nazywany jest kimono ale nie jest to prawidłowe określenie – prawidłowe to gi. Nie wnikając w dalsze niuanse języka japońskiego po nazwie kimono można znaleźć to czego się szuka. Strój jest biały, 100% bawełny, ale gi różnią się gramaturą materiału oraz szczegółami wykonania (np. do aikido strój jest solidniejszy niż do karate – bluza jest typu „plecionka” a nogawki mają wzmocnienia na kolanach).

Przykładowy koszt przyzwoitego kimona do judo (będzie odpowiednie do aikido) krajowej firmy Spokey to ok. 160 zł. Przy zakupie najlepiej poradzić się instruktora.

Zaawansowani adepci Aikido noszą hakamę. Na pierwszy rzut oka wygląda ona jak spódnica, ale to są szerokie plisowane spodnie. Poniżej złożone w tradycyjny japoński sposób.

Niekiedy używa się na treningach broni, a dokładnie tradycyjnych drewnianych atrap miecza (bokken), noża (tanto), oraz kija (jo).

bokken_jo

Generalnie żeby zacząć ćwiczyć aikido nie trzeba robić sobie kosztów – zarówno kimono jak i atrapy broni nie są konieczne do codziennych ćwiczeń. Zakupy pojawiają się samoistnie, u każdego potrzeba rodzi się indywidualnie w miarę uczęszczania na treningi.

[ ↑ ]
Zabierz mnie na górę!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.