Najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda trening?

Składa się z rozgrzewki oraz ćwiczeń technik. Rozgrzewka przypomina bardziej gimnastykę, nie jest wyczerpująca (trwa ok. 15 minut). Potem ćwiczone są podstawowe ruchy w aikido (np. sposoby przemieszczania). Ważnym elementem jest nauka przewrotów i padów. Główna część treningu to ćwiczenia w parach.

Jak wyglądają techniki aikido?

W większości z nich chodzi o to by wykorzystać ruch napastnika na swoją korzyść i ściągnąć go na ziemię. Trzeba umiejętnie wpasować się w ruch, umiejętnie poruszać się. Większość technik kończy się rzutem bądź unieruchomieniem, jest wiele pomocnych dźwigni na stawy.

Nie ma szarpaniny, bicia czy kopania się. Uczymy się sekwencji ruchów – wszystko jest dokładnie określone, potem zmieniamy się w parach. Aikido można polubić lub nie, ale jak już się polubi treningi – to wciąga.

Jak się zapisać?

Weź ze sobą jakiś wygodny strój do ćwiczeń (np. spodnie od dresu i koszulka). Ćwiczymy boso. Na zajęciach rób to co wszyscy. Jeśli spodobał ci się trening – po nim podejdź do instruktora i zapisz się do klubu. Prowadzona jest lista obecności, ale każdy kto ma zamiar uczęszczać musi wypełnić oświadczenie o stanie zdrowia i odpowiedzialności.

Czy muszę kupować kimono?

Kimono to popularne określenie stroju do ćwiczeń dla dyscyplin takich jak karate, judo czy aikido właśnie. Nie musisz kupować. Większość osób kupuje bo chce. To jest strój od tego, ale na początku jeśli nie masz pewności czy aikido ci się spodoba nie musisz robić sobie kosztów.

Czy w aikido są zawody?

Nie ma. O umiejętnościach świadczy stopień – są egzaminy.

Jak wyglądają egzaminy?

Zdawanie stopni wymaga zapisania się do Polskiego Zrzeszenia Aikido (stopnie zdobywa się w określonej organizacji). Wiąże się to z wyrobieniem legitymacji i składką roczną. Jest też opłata na egzamin.

Egzamin przebiega ze znajomości technik – jest dokładnie określone co ma się umieć na dany stopień.

Czy muszę podchodzić do egzaminów?

Nie. Możesz po prostu chodzić i ćwiczyć aikido.

Czy są jakieś wymogi prawne, ograniczenia zdrowotne, wiekowe albo inne przed przystąpieniem do treningów?

Trzeba podpisać oświadczenie że jest się zdrowym (za osoby niepełnoletnie – podpisują rodzice). W razie wątpliwości można skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem rodzinnym. Nie jest wymagany lekarz sportowy ponieważ aikido nie opiera się na rywalizacji sportowej, jest podpinane pod rekreację.
Typowy wiek ćwiczących wyniesiony z obserwacji po różnych klubach aikido to 10-45 lat (najmłodsza osoba jaką spotkałem miała 6 lat, najstarsza ponad 60). Przyjęte jest dzielenie ćwiczących na dwie grupy – dzieci (7-12 lat) i młodzież i dorośli (od 13 lat w górę)

Treningi dla dzieci

Obejmują wiek 7-12 lat, przy czym już poniżej 10 roku życia dzieci interesują się głównie zabawą, a nie aikido. Osobiście nie jestem w stanie zapewnić zabawy (piłki, drabinki, makaroniki i inne przyrządy), dlatego treningi dla dzieci niewiele różnią się od tych dla dorosłych. Uczę aikido po prostu, tyle że dostosowane do wieku i możliwości fizycznych (np. nie ma dźwigni na stawy).
Proszę nie przysyłać małych dzieci „na przechowanie” jak do przedszkola, to nie ma sensu – nie ma możliwości żeby instruktor bawił się z dzieckiem cały trening kosztem uwagi dla reszty grupy. Ono musi mieć kogoś do pary w tym samym wieku albo opiekuna (np. rodzic czy starsze rodzeństwo).

Dlaczego miałbym wybrać aikido a nie coś innego?

Dlatego że np. sporty – zarówno drużynowe jak i indywidualne – mają miejsce tylko dla najlepszych. Wielu ćwiczy, ale nie wszyscy mają szansę wyjeżdżać na zawody. Poza tym upływa czas. Z wiekiem człowiek nie jest już taki sprawny. Przykładowo w karate trzeba umieć szpagat, a osoba w wieku ponad 30 lat jest już za stara na zawody. W aikido nie ma tego, każdy rozwija się w swoim tempie, a praktykować można do późnej starości. Aikido jest też bardziej humanitarne niż inne sporty walki, nie jest brutalne, stanowi formę etycznej samoobrony.

O czym jeszcze muszę wiedzieć?

Aikido wywodzi się z Japonii i opiera się na japońskiej tradycji. Ma to swoje odbicie w tzw. etykiecie dojo. Jest to zbiór zasad – określone jest jak należy zachowywać się na treningach. Przestrzeganie etykiety dojo sprawia że na treningu jest porządek i przebiega on w miłej atmosferze.

Myślę że wszystko jest teraz jasne. Jeśli są jeszcze jakieś pytania – można je zadawać w komentarzach.

[ ↑ ]
Zabierz mnie na górę!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.